CANLI GELİŞMELER Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… ‘Ben bir Siyonist’im’ diyen Biden’dan İsrail’e tam destek! Norveç gemisi Yemen kıyısı açıklarında füze ile vuruldu

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

06:50

Norveç’e ait bir gemi Yemen kıyısı açıklarında füzeyle vuruldu

ABD’li savunma yetkilileri Husilerin kontrolündeki Yemen’den fırlatılan karadan fırlatılan bir seyir füzesinin Norveç ticari tanker gemisi STRINDA’ya çarparak yangına ve hasara yol açtığını ancak can kaybı yaşanmadığını açıkladı.

Gemiye yapılan saldırı, Yemen’deki Husi isyancılarının Gazze’deki İsrail-Hamas savaşı nedeniyle bölgedeki ticari gemilere yönelik tehditlerinin artması üzerine gerçekleşti. Husiler saldırının sorumluluğunu hemen üstlenmese de isyancıların askeri sözcüsü Orgeneral Yahya Saree, yakın zamanda kendilerinden önemli bir açıklama geleceğini söyledi.

05:31

Biden’dan İsrail’e tam destek

Beyaz Saray’da bir ev sahipliği yaptığı bir resepsiyonda konuşan ABD Başkanı Biden, ABD’nin İsrail Hamas’tan kurtulana kadar İsrail’e askeri yardım sağlamaya devam edeceğini duyurdu. Kendisinin bir Siyonist olduğunu belirten Biden ‘İsrail olmasaydı, dünyada güvende olan bir Yahudi olmazdı’ dedi.

Biden ‘Yahudi cemaatine karşı hissettiğim sıcaklık ve bağ tartışılmaz. Birkaç yıl önce Siyonist olmak için Yahudi olmanıza gerek olmadığını, benim de Siyonist olduğumu söylediğimde sıkıntı ve eleştirilerle karşılaştım’ ifadelerini kullandı.

Kamuoyu desteğine dikkat çeken Biden ‘Dikkatli olmalıyız, dikkatli olmaları gerekiyor. Bütün dünya kamuoyunun fikri bir gecede değişebilir, buna izin veremeyiz’ dedi.

04:30

ABD, BMGK taslak kararındaki değişikliği sundu

ABD’nin BM misyonunun, BM Genel Kurulu (BMGK) üyeleri tarafından değerlendirilen ateşkes karar taslağında değişiklik sunduğu bildirildi. Kanada ABD’ye benzer bir adım atmış, bu Ekim ayında üye ülkeler tarafından yapılan oylamada reddedilmişti.

04:11

ABD’li senatör: İsrail’e tank mühimmatı satışı hata

Elizabeth Warren, Biden yönetiminin “kabul edilemez sivil zarara rağmen” satışları onaylamak için Kongre’yi devre dışı bırakma kararını eleştirdi. Senatör ABD’nin İsrail’e askeri yardımının “değerlerimizi ve uluslararası hukuku korumaya bağlı olması gerektiğini” belirtti.

Beyaz Saray Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail’e değeri 106 milyon dolardan fazla olan yaklaşık 14 bin tank mühimmatının satışını onaylamak için acil durum yetkisini kullandığını duyurmuştu.

03:44

IDF ve Shin Bet şefleri Han Yunus’ta buluştu

IDF Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi ve Shin Bet (İsrail Güvenlik Teşkilatı) Şefi Ronen Bar, IDF’nin ilerlemesini göstermek üzere Han Yunus’ta bir araya geldi.

Halevi, “Gazze’nin kuzeyinde, güneyinde ve yer altında kazanımlarımızı derinleştiriyoruz” dedi. Bar, İsrail askerleri ile Şin Bet muharebe güçlerinin “ortak gücüne karşı durabilecek hiçbir güç bulunmadığını” belirtti.

Canlı Anlatım Özeti

Norveç’e ait bir gemi Yemen kıyısı açıklarında füzeyle vuruldu
Biden’dan İsrail’e tam destek
ABD, BMGK taslak kararındaki değişikliği sundu
ABD’li senatör: İsrail’e tank mühimmatı satışı hata
IDF ve Shin Bet şefleri Han Yunus’ta buluştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x