İngiltere Başbakanı İsrail’de: Netanyahu Türkiye’yi işaret etti

Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği saldırıdan sonra sistematik olarak Gazze’yi ve sivilleri hedef alan İsrail’e destek üstüne destek geliyor…

Önceki gün Almanya Başbakanı Olaf Scholz İsrail’i ziyaret etmiş ve destek mesajları vermişti. Dün ise ABD Başkanı Joe Biden İsrail’de resmi temaslarda bulundu. İsrail’e desteğini yineleyen ve İsrail Başbakanı ile havalimanında kucaklaşan Biden’dan sonra bugün ise İngiltere Başbakanı Rishi Sunak İsrail’e gitti.

Sunak, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü. Sunak, İsrail’e destek verdiklerini ve İsrail’in yanında olduklarını söyledi. Sunak, “Londra, İsrail’in kendini koruma hakkını destekliyor. Fakat aynı zamanda Gazze’ye insani yardım gönderilmesine izin verilmeli. Filistinliler, Hamas’ın yaptıklarının kurbanı. Onlara insani yardım göndermeye devam edilmeli” dedi.

Bibi lakabıyla bilinen Netanyahu ile görüşmesinde Sunak, “İngiltere, İsrail’in en karanlık saatinde yanında olacaktır. Biz sizin halkınızın yanındayız ve ayrıca biz sizin kazanmanızı istiyoruz” ifadesini kullandı.

NETANYAHU: SAVAŞ UZUN SÜRECEK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Netanyahu, 7 Ekim’de Hamas’ın gerçekleştirdiği saldırının amacını söyledi. Netanyahu bu savaşın çok uzun sürebileceğini söylerken, “Sizin sürekli desteğinize ihtiyacımız var” dedi. Netanyahu, “Bu saldırı Orta Doğu’daki barışçıl ilişkilerinin genişlemesini engellemeyi amaçladı” ifadesini kullandı.

Netanyahu Sunak’a “Bu barışı genişletmenin eşiğindeydik ve bu hamleyi yok etmek bu eylemin nedenlerinden biriydi” dedi. Son dönemde İsrail başta Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere bölgedeki bazı ülkelerle normalleşme adımları atmıştı.

İsrail bu yılın başından beri Türkiye ile ilişkilerini kuvvetlendirmeye başlamış ve her iki ülke bu yıl karşılıklı olarak büyükelçi atamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x