Reçete yazılıp gönderilen genç evinde ölü bulundu… Doktor da hastane de tazminat ödeyecek

Ek başlık: Doktor da hastane de tazminata ödeyecek
Başlık: Reçete yazılıp gönderilen genç evinde ölü bulundu

İstanbul Bayrampaşa’da annesi ile yaşayan Onur Ayna, yaşadığı ağrı nedeni ile Rami’deki özel hastaneye gitti. Doktor, Ayna’ya safra kesesinin alınması gerektiğini söyledi. Ayna 9 Haziran 2004 günü ameliyat edildi. Ayna, ameliyattan sonra iyileşmek bir yana yeni ağrılar yaşamaya başladı.

‘AMELİYAT SONRASI NORMAL’

Ameliyattan sonra 3 kez aynı doktora giden Ayna, ağrılarının sürdüğünü anlattı. Doktor, Ayna’nın filminin çekilmesini talep etti. Gelen raporlarda ameliyata bağlı bir kanama tespit edilemedi. “Ameliyat sonrası böyle ağrılar olabilir” diyen Doktor, Ayna’ya reçete yazdı evine gönderdi.

17 GÜN SONRA EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

Onur Ayna, ameliyattan 17 gün sonra evinde ölü bulundu. Otopsi sonucu Ayna’nın safra kesesine ait atardamar kaynaklı iç kanama sonucu öldüğü belirlendi. Aile doktor ve hastane hakkında hem suç duyurusunda bulundu hem tazminat davası açtı.

Üniversiteli Onur Ayna, ameliyattan 17 gün sonra evinde ölü bulundu

‘HASTANENİN KUSURU YOK’

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan tazminat talepli davada tarafların savunma ve görüşlerine yer verildi. Ameliyatın yapıldığı hastanenin sahibi Güvenç Özel Sağlık Tesisleri AŞ ile Dr. Alpaslan Saçıkara adına yapılan savunmalarda, Ayna’nın ölümü ile ilgili bir sorumluluklarının olmadığı kaydedildi.

Savunma dilekçelerinde “Hasta 17 gün sonra evinde ölüm bulunuyor. Otopsisinde pıhtılı kan bulundu. Bu durum hastadaki bu kanamanın ani ve şiddetli olduğunu gösteriyor. Hastanın ve doktorun herhangi bir kusuru yok” denildi.

HASTANE VE DOKTOR TAZMİNAT ÖDEYECEK

Hazırlanan bilirkişi raporunda, kusur belirlemesi yapıldı. Buna göre 10 birim üzerinden, hastane ve doktorlara 9 birim kusur atfedildi. Mahkeme tarafların talep ve savunmalarını aldıktan sonra kararını verdi.

Mahkeme, hastane ve doktorun; anne Makbule Salur’a 57 bin 996 lira maddi tazminat ödemesine karar verdi. Anılan tazminata 19 yıllık faiz işletilecek. Mahkeme, maddi tazminatın yanı sıra Makbule Salur’a 20 bin TL, baba Şaban Ayna’ya 20 bin TL, Onur Ayna’nın kardeşi Tülay Payalan’a da 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Tazminat tutarlarına da 19 yıllık faiz işletilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x