ABD donanmasına öncülük edecek ilk kadın: Lisa Franchetti, Deniz Kuvvetleri Komutanı oldu

AA

Oramiral Lisa Franchetti, tarihine geçti.

Senato, Oramiral Lisa Franchetti’ye donanmayı yönetecek ilk kadın olması için onay verdi.

Franchetti’nin, ABD Komutanlığı adaylığı Senato’da oylandı.

ABD Deniz Kuvvetleri’ne öncülük edecek ilk kadın

Oylamada, 1 senatörün “hayır” oyuna karşı, 95 senatörün “evet” oyu vermesiyle Franchetti, ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. Franchetti, böylece “ABD donanmasını yönetecek ilk kadın” oldu.

ABD 6. Filosu’nun ve Güney Kore’deki ABD Deniz Kuvvetleri’nin başkanlığını yürütmüş Franchetti, donanmada 38 yıldır görev alıyor.

Franchetti, ABD tarihinde “oramiral” rütbesine getirilen ikinci kadın olmuştu.

Temmuzda aday gösterildi

Öte yandan, Alabama Senatörü Tommy Tuberville’nin, Pentagon’daki farklı pozisyonlara aday gösterilen yüzlerce kişiye yönelik engellemesi devam ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden, 22 Temmuz’da ABD donanmasının başına atanması için Amiral Lisa Franchetti’yi aday göstermişti.

Senatör Tuberville ile Pentagon arasındaki “kürtaj” krizi

ABD Yüksek Mahkemesi, 24 Haziran 2022’de ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararı”nı iptal etmiş, bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakılmıştı.

Pentagon, kürtajın yasaklandığı eyaletlerdeki askerlerin kürtaj masraflarını karşılayacak yeni bir düzenleme getirmişti.

Alabama Senatörü Tuberville ise Savunma Bakanı Lloyd Austin’e bir mektup yazarak, Pentagon’u, bu düzenlemeyle “alınan kürtaj yasağı kararlarının etrafını dönmeye” çalışmakla suçlamış, Bakanlıktan talep edilen bilgilendirme oturumunun iptal edildiğini hatırlatarak, önüne gelecek tüm atamaları askıya alacağını açıklamıştı.

Pentagon, 10 Temmuz’da, bu yılın sonuna kadar ordudaki 650 liderlik pozisyonunun boşalacağını ve bugüne kadar 365 general ve amiralin atama beklediğini duyurmuştu.

Senato’nun onayı gerekiyor

ABD’de kanunlar gereği yönetimin gösterdiği tüm adayların Senato’nun onayını alması gerekiyor.

Genel olarak Pentagon atamaları, siyasi tartışmalardan uzak tutulması ve sürecin hızlanması için Senato tabanına gelmeden oy birliğiyle alınan onay yoluyla bloklar halinde onaylanıyor.

Senatörlerden birinin itiraz etmesi durumunda ise adayların oylaması gerçekleşemiyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x